
Aruba Central er HPE’s cloudbaserede platform, som giver en samlet og simplificeret administration af hele netværksporteføljen. Uanset om det drejer sig om access points, switche eller SD-WAN-gateways, er det muligt at administrere alt via Aruba Central.
Aruba Central blev først lanceret i 2013, og målet var at give netværksadministratorer mulighed for at administrere Wi-Fi på deres fjernkontorer, uden at der var behov for tekniske kompetencer på kontoret.
Brugeroplevelsen er i fokus og bliver kontinuerligt forbedret og tilpasset. Mange virksomheder har stadig en masse ældre teknologi i datacenteret, som gør det svært at gennemføre en egentlig cloud-strategi. Derfor har Aruba fra starten valgt en softwaredefineret tilgang, som gør dem mere smidige og i stand til at drive virksomheden mere innovativt.
1. februar 2020 blev Aruba Central 2.5 lanceret, og mange i Aruba Airheads Community har set frem til denne annoncering.
Aruba Central forbedringer - direkte implementeret
Aruba Central er under kontinuerlig udvikling og leverer flere funktionaliteter, features, forbedringer og services til netværksinfrastrukturen.
For nyligt blev følgende vigtige forbedringer annonceret:
Et re-designet interface og navigation for at optimere brugeroplevelsen
Udvidede workflows til at effektivisere og simplificere flere aktiviteter såsom onboarding, SSID-oprettelse og rapportering
Avanceret AI-baseret fejlfinding af workflows og værktøjer til hurtigere at isolere og løse netværks-, enheds- og klientproblemer.
Det bedste af det hele er, at alle forbedringer er automatisk implementeret – det er styrken ved cloud-applikationer!
Aruba en del af HPE GreenLake
Aruba er nu også blevet en del af HPE GreenLake, som giver en unik mulighed for forbrugsorienterede strategier og bedre planlægning af it-projekter. Et af de områder, som HPE og Aruba fokuserer på sammen, er at styrke IoT / edge-markedet på en måde, som differentierer sig fra andre producenter på området.